Turistéby měli mít na mysli, že mnohé turistické chodníky mají nerovný povrch. Jsou tvořeny kameny, kořeny stromů, sutí nebo vodopády. Počasí je tu proměnlivé, a tak nikdy nevíme, jak se bude během dne vyvíjet. Měli bychom být na to připraveni a mít s sebou další teplé nepromokavé oblečení. V létě nás mohou překvapit bouře nebo mlhy. Ve vyšších nadmořských výškách to mohou být i sněhová pole nebo namrzlá cesta s bezpečnostními řetězy. Měli bychom být, pro svou bezpečnost, vybaveni pevnou horskou obuví.
Dostatečné množství tekutin, hlavně v horkých letních dnech, je pro nás nezbytností. Některé trasy jsou provázeny sluncem bez stromů a stínu, a bez tekutin se vystavujeme dehydrataci.
Při výběru túry je v průvodci uveden čas jen na cestu. Není tam započítán čas na odpočinek nebo focení, proto bychom měli počítat s časem asi o jednu třetinu delším. V případě, že jsme v této oblasti také ubytovaní, měli bychom před odchodem na túru oznámit, kam se chystáme, kdyby se během cesty stalo něco nepředvídaného nebo by nás zastihla na cestě tma. Výběr trasy přizpůsobíme zejména předpovědi počasí na plánovaný den a bereme ohled na nejslabší členy skupiny. Všeobecně nejstabilnější počasí je v horách dopoledne, odpoledne, zejména v létě, nás může překvapit bouřka.
Pokud i přesto se vydáme na túru, vyhneme se přechodům přes hřebeny a nebezpečným úsekům s kovovými řetězy, kde je zvýšené nebezpečí blesku. Při náhlé změně počasí raději zvážíme návrat. Během bouře se nedoporučuje schovávat se pod stromy a skály. Raději zmokneme, než abychom se vystavili takovému nebezpečí.
Nepodceňujmenikdy ani lehčí túry, měli bychom být na ně připraveni. Nepřibližujeme se k okrajům skal a dáváme pozor, kam šlapeme, chráníme se před sluncem, vyhýbáme se neznačeným trasám a raději si vezmeme s sebou mapu.
Většina zranění v horách je způsobena přeceněním vlastních sil nebo podceněním přírodních podmínek.