Vlašský ořech je velmi významný plod, který se na našem stole objevuje hlavně koncem roku, v období adventu, resp. v souvislosti s přípravou vánočního cukroví. Vlašské ořechy prodej Naklíčeno se tak uskutečňuje spíše nárazově, a je to škoda. Měli bychom si je dopřát častěji, obsahují mnoho minerálů (hlavně vápník, zinek a hořčík), proteiny a zdravé tuky – v ideálním poměru zastoupené omega-3 a omega-6. Mohou je jíst děti i dospělí, navíc jsou velmi chutné, a mohou se kombinovat se sušeným ovocem nebo s arašídy.
Jak zvýšit stravitelnost ořechů
Chroupání oříšků je jistě mnohem přínosnější, než přeslazené, průmyslově vyráběné oplatky a sušenky z bílé mouky, můžeme si však vypomáhat jednoduchým postupem, který zlepší jejich stravitelnost a biologickou využitelnost.
Všechna jádra ořechů a rostlinná semena v sobě ukrývají tzv. antinutriční látky, především kyselinu fytovou, která chrání plod v přírodě před nepřízní počasí, případně zvířaty, než dojde k příhodným podmínkám pro začátek klíčení – prvotní růstovou fázi nové rostliny. Kyselina fytová a další látky brání dokonalému vstřebávání živin v našem trávicím traktu (na rozdíl od některých zvířat, např. ptáků). Naši předkové měli lepší intuici, a ačkoli neměli laboratoře, tyto skutečnosti jim nebyly neznámé.
Již před staletími lidé namáčeli obiloviny a luštěniny v teplé (nebo vlažné vodě), nejlépe přes noc, tím se eliminovaly antinutrienty, a suroviny tak byly připravené ke zpracování. To samé můžeme provést i u všech oříšků, včetně vlašských. Stačí je namočit na 6 – 12 hodin (třeba současně s ovesnými vločkami při přípravě kaše), a teprve pak je jíst – buď syrové, nebo je krátce povařit. Syrové vlašské ořechy však poskytnou více živin, včetně důležitých enzymů. Někdo doporučuje namáčet ořechy v mírně osolené vodě, a luštěniny a celozrnné obiloviny (i vločky) naopak s trochou jogurtu či kefíru – můžete vyzkoušet.