Zamítla vám banka žádost o úvěr bez udání důvodu. Není to nic až tak neobvyklého. V posledních letech se podmínky pro získání úvěru neustále zpřísňují a diskvalifikačních faktorů je celá řada. Pojďme se společně podívat na ty nejčastější i na řešení, jak nakonec na tížený úvěr přeci jenom třeba dosáhnout.
Zákon o spotřebitelském úvěru
Zákon o spotřebitelském úvěru v posledních letech prošel hned několika podstatnými změnami, ta nejnovější přišla začátkem koronavirové krize v dubnu 2020. I když je v současné době na trhu přebytek likvidy a bankovní i nebankovní společnosti doslova musí bojovat o každého nového klienta, zákon jim přikazuje každého žadatele nejprve prověřit. Banky vám tak v žádném případě nemohou půjčit předtím, než by se dostatečně přesvědčily, že jste schopni dostát svým závazkům, které byste případně podpisem smlouvy vůči bance měli. Za odmítnutým úvěrem je tak zapotřebí hledat složitou legislativu ČNB a ne neochotu bank. Pokud by totiž dlužník získal peníze, aniž by banka provedla řádnou lustraci, mohlo by to mít pro banku nedozírné následky.
Pracovní smlouva
Je to vcelku logické, aby bylo možné dluh z čeho splácet, dlužník potřebuje pravidelný měsíční příjem, který mu garantuje pracovní smlouva na dobu neurčitou. V případ, kdy žadatel není schopen z jakéhokoliv důvodu dostát svým závazkům, s největší pravděpodobností odejde z banky s nepořízenou. Pokud pracujete na dobu určitou, ještě není potřeba zoufat. V případě, kdy bude úvěr splacen ještě před plánovaným vypršením pracovní smlouvy, je možné nakonec úvěr přeci jenom získat. Zkušební nebo výpovědní lhůta však pro banku znamená příliš velké riziko a v takových případech odchází žadatel z banky s nepořízenou.
Nebankovní společnosti jsou v mnohých ohledech benevolentnější než ty bankovní. Pokud se vám tedy z jakéhokoliv důvodu nepovede získat úvěr v bance, zkuste to právě tam. Spotřebitelský úvěr nebo dokonce nebankovní hypotéka Fahd.cz jsou tu pro každého.