I dnes mnoho z nás vlastní nějakou zahradu, ať už u svého domova, u chaty nebo chalupy či prostě nějakou „nudličku“ v zahrádkářské kolonii. Ať už se však nachází kdekoliv a ať už je její velikost jakákoliv, je nutné se o ni pravidelně starat, aby dobře vypadala. A to bez ohledu na to, k jakému účelu ji používáme.

 

Hlavní práce nám pak často začíná na jaře. Příroda se probouzí ze zimního spánku, a to platí i pro rostliny, které máme na našem pozemku. A je na čase, abychom je připravili na další sezónu, aby mohly bez potíží růst. Co bychom ale měli udělat? V první řadě samozřejmě záleží na tom, k jakému účelu ji využíváme. Máme tam záhonky? Ovocné stromy? Nebo zkrátka jen trávník? Každý z nich totiž vyžaduje poněkud jinou péči.

 

domek se zahradou

 

Záhonky samozřejmě vyžadují zrytí a důkladné vypletí, a to ještě předtím, než tam zasázíme semínka. Plevel je vhodné pokud možno odstranit i s kořínky, ačkoliv to může být někdy téměř nemožné. Pokud se nám to však povede, můžeme si od pletí dát delší přestávku.

 

Ovocné stromy je pak nutné prostříhat a případně postříkat proti škůdcům a nejrůznějším chorobám. Jistě, mnoho lidí nerado používá na své zahradě „chemii“, avšak často se pak stane, že je díky právě těmto škůdcům celá úroda zničena, případně dokonce uhyne i strom samotný. A tomu je rozhodně lepší předejít.

 

blízký pohled na záhonek

 

Pokud máme záhon s květinami, především trvalkami, čeká nás také pletí. To je pak následováno prostříháním rostlin do patřičného tvaru a výšky a případně dokoupením dalších, pokud některé přes zimu uhynuly.

 

Co se trávníku týče, ten je zdaleka nejméně náročný na péči, i když to ani zdaleka neznamená, že stačí pouhé sekání. Je potřeba mimo jiné jej také dosít, pokud jsou někde vyšlapaná holá místa, případně se podívat, zda se nám tam nemnoží plevel nebo mech místo námi požadované trávy.

 

Není to tedy jednoduché, avšak věřte, že se vám snaha nakonec vyplatí.