V knize Napoleona Hilla Myšlením k bohatství se můžeme dozvědět, že i americký vizionář Henry Ford uznal, že způsob, jakým Japonci vyrábějí auta, je skvělý a dává jejich výrobkům přetrvávající hodnotu. Japonská auta se totiž vyznačují přesností jednotlivých dílů, takže každý model lze kdykoliv rozebrat a znovu složit jako stavebnici Lego. U Fordů byl každý kus unikát, neboť když daný díl vozidla zrovna perfektně nepasoval, domluvilo se mu kladivem… I laikovi je tak jasné, že s rozebíráním jednotlivých aut může přijít překvapení, kdy jednou nějaký díl zbyde, a podruhé bude chybět. I přes mohutnou globalizaci a rychle se šířící moderní nešvary kapitalistické práce si mnoho Japonců dodnes udrželo vysokou míru osobní zodpovědnosti za kvalitu odvedené práce, a tak není divu, že jejich auta mají stále pověst držáků, na které je spolehnutí, a kde kdykoliv vyměníte starý díl za nový, a stroj pošlape dál. 

 

made in Japan

 

Proti tomu evropské automobilky chtějí své zákazníky pokud ne přímo naštvat, tak alespoň pilně zaměstnat – pokud totiž sháníte náhradní díl na konkrétní model auta, nestačí se spoléhat na to, že máte název modelu. Budete muset do parametrů dodávat ještě rok výroby, a pokud to byl plodný rok, tak ještě dohledávat subdodavatele, kteří se na výrobě dílů pro váš konkrétní vůz podíleli.

Tím nechceme tento článek ukončit jen jako chvalozpěv na vozy japonských značek. 

 

pes v aute

 

Spíše vám chceme dát tip, jaký další parametr si přidat do seznamu požadavků, které si kladete na své příští motorové vozidlo. Případně pokud máte vyhlídnutý vůz, kterému se pověsti těch japonských nedostává ani za mák, investujte do kvalitních leasingových nebo servisních služeb: pokud za vás jiná společnost převezme záruku za bezproblémový servis, můžete toto dilema pustit z hlavy a nový vůz si vybrat čiště na základě svých subjektivních preferencí, které jsou pro vás skutečně důležité.