Co zahrada, to trochu jiné zaměření. Každá zahrada však něco vypovídá o jejím majiteli. Je pořádný, nebo ne. Má vtip, umělecké cítění? Vyzná se v architektuře zahrady? Ujíždí na buddhismu? To vše lze ze zahrad vyčíst a věřte, že toho je daleko více. Všemi typy zahrad napříč, však prostupuje jedna záležitost, která tak nějak všechny zahradní zaměření propojuje a spojuje. Tou záležitostí je zahradní vodní prvek.
Jen si to představte. Velká, upravená zahrada, spousta květin, upravený trávník, stromy ovocné i okrasné. A bez vody. Bez vody to není ono. Nějaký zahradní vodní prvek by na zahradě neměl chybět. Zvláště, když si na zahradě budujete nějaké místo na rozjímání, určené k přemýšlení a meditacím. V takových místech by se absence vodního prvku snad měla i trestat. Ne, to je nadsázka, ale pravdou je že voda zesiluje myšlenkové pochody. Tím, že člověk zaměří svůj pohled na její klidnou hladinu, se rychle propadá do hlubin své duše. A o to při meditacích přece jde.
Jak se takový vodní prvek staví? Není na tom nic složitého. A to ani v případě, že si jezírko nezakoupíte v nějakém hobby marketu, ale rozhodnete si ho postavit sami. Jak začít? Vyberte si místo, kam si svůj vodní prvek, jezírko na zahradě chcete umístit. Potom si rozmyslete, jak má být veliké a vyznačte si jeho plochu. Když jste takto rozhodnuti, vezměte do ruky rýč a lopatu a začněte hloubit jámu. Když jste spokojeni s hloubkou jezírka, pečlivě vyberte všechny kameny i drobné kamínky. Tahle činnost je důležitá, aby se do budoucna zamezilo protržení dna jezírka.
Dno pak vysypeme vrstvou jemného písku, přes který přetáhněte flisovou geotextilii. Na takto upravené dno můžeme položit poslední vrstvu, gumovou folii, speciální pro stavbu jezírek.. V podstatě mám hotovo. Teď jen stačí folii na krajích jezírka uchytit do země a toto kotvení zamaskovat velkými kameny, nebo drny trávy.
Dno jezera můžeme vyskládat valony různých velikostí a můžeme napouštět.