Pravidelné vysávání koberců běžným vysavačem patří již mnoho let k úklidovým praktikám v (nejen) domácnostech. Vysavač dokáže odstranit z jejich povrchu velké množství prachu, vlasů, chlupů, drobků a dalších nečistot, o čemž se můžeme snadno přesvědčit nahlédnutím do odpadního sáčku v útrobách vysavače. Možná, že máte dobrý pocit, že častým vysáváním zbavujete koberec toho, co tam nepatří, a že máte čistý a útulný byt, ale toto je jen iluze. Ve skutečnosti noho nečistot na koberci zůstává, i když na vysavač pořádně přitlačíte a vysáváte na jednom místě několika tahy sem a tam.
Můžete si udělat malý pokus – vysajte vysavačem s čistým novým sáčkem (aby měl maximální výkon) zhruba půl čtverečního metru plochy koberce a pak si navlhčete zcela novou a čistou kuchyňskou houbičku na nádobí a na vysátém místě s ní přejíždějte sem a tam po dobu několika minut. Na houbičku přitlačte, aby zasáhla i hlubší vrstvy kobercového vlasu. Po chvíli se na houbičce a mimo ní začnou tvořit chuchvalce a žmolky prachu obalené vlasy a chlupy. Zjistíte, že vysavač po sobě na koberci zanechal poměrně mnoho nepořádku.
Možná vás to zláká opětovně namáčet houbičku nebo větší hadřík a začít čistit koberec ručně touto cestou, můžete si to vyzkoušet, ovšem ani to nedokáže důkladně koberec vyčistit od všech nalepených a usazených nečistot, k důkladnému čištění koberců v Praze wismont-cisteni.cz je zapotřebí stroj, například dobře recenzovaný systém Rotovac. Pracuje na principu rotačního pohybu čisticích kartáčů v kombinaci se silným podtlakovým vysáváním, takže se z koberce dostanou takřka všechny zbytky špíny, co tu nemají co pohledávat. Současně s tím se také z koberce odstraňuje zápach, ten vám například může připomínat žluklý tuk anebo nemytá bosá chodidla – zvláště tam, kde se po koberci často chodí naboso nebo v ponožkách či silonkách, a kde mají díky tomu bakterie dostatek potravy.